last edit:  predrag@alf.nbi.dk            4 sept 1998
 


Thematic Workshop: Nonlinear Science Festival
From: Mon 7 Dec 1998 To: Sat 12 Dec 1998
Coordinators: P. Cvitanovic´ and P.L. Christiansen
Organizer: Theme
J. Juul Rasmussen Collapse Dynamics and Nonlinear Optics
P. Cvitanovic´ Classical and Quantum Chaos
P.G. Sørensen and E. Mosekilde Chaos and Patterns in Chemistry and Biology
T. Bohr Nonlinear Waves, Turbulence and Diffusion
M. Brøns Bifurcation Theory and Applications
Secretary: Dorte Glass Email: phd_fest@nbi.dk
contact the committe: phdfest_board@complex.nbi.dk
Deadline for preliminary detailed program: 15 sept. 1998

Deadline for acceptance of invitations, hotel reservations, talk titles: Friday 9 Oct. 1998

Naeste moede: torsdag 8 oct. 15:00, NBI Blegdamsvej, rum Kc7

Lokal udvalg: D Glass, P Dimon, T Bohr, P Cvitanovic og M von Hecke.

Fest udvalg: studenter, D Glass og C Ellegaard.

T Bohr er ansvarlig for aktiv PHD studenter deltagelse i komiteens organisatiorisk virke; forslag til invitioner, organization af festen, hjaelp i loebet af selve moedet.


e-mail list, organizing committee			7 july 1997

tbohr@nbi.dk 		(Tomas Bohr )
M.Brons@mat.dtu.dk 	(Brons; Morten )
lg@imm.dtu.dk 		(Peter Leth Christiansen )
predrag@nbi.dk 		(Predrag Cvitanovic')
dimon@nbi.dk 		(Peter Dimon )
mvhecke@nbi.dk 		(Martin von Hecke )
ellegaard@nbi.dk 	(Clive Ellegaard )
cats@alf.nbi.dk 	(Glass; Dorte )
mhjensen@nbi.dk 	(Jensen; Mogens H. )
ellen@chaos.fys.dtu.dk 	(Erik Mosekilde )
juul@risoe.dk 		(Rasmussen; Jens Juul )
pgs@kiku.dk 		(Preben Graae Soerensen )
phd_fest@kompleks.nbi.dk (Science; Nonlinear, PhD School Workshop 1998 )

CATS-TOP CATS/DTU-TOP PhDSchool-TOP